W Olsztynie rośnie rynek pracownika

15 czerwca, 2022 Joanna 0 Comments

Od lat wskaźnik bezrobocia w naszym województwie jest jednym z najwyższych w kraju. W marcu br. kształtował się on na poziomie 8,6 proc., przy czym średnia krajowa to 5,4 proc. W powiecie olsztyńskim stopa bezrobocia jest niższa i wynosi 7,5 proc., a w samym Olsztynie już tylko 2,2 proc. Po pandemii i wszystkich zawirowaniach na rynku pracy liczba bezrobotnych w naszym regionie spada. Zwiększa się również liczba ofert pracy. W 2021 roku pracodawcy w samym urzędzie pracy zgłosili 5319 wakatów, a wiadomo, że gro firm rekrutuje na własną rękę.


Zaskoczeniem nie jest, że długotrwale bezrobotne pozostają osoby bez doświadczenia i kwalifikacji zawodowych. Wśród nich dominują kobiety. Osoby w wieku 25-44 mają największe trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Oznacza to, że osoby z wykształceniem i kwalifikacjami aktywnie pracują. Pracodawcy wręcz walczą o specjalistów, przez co Ci mogą dyktować warunki. W Polsce o 14,1% wzrosła w kwietniu 2022 roku przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z kwietniem 2021r. Szybki wzrost wynagrodzeń może oznaczać, że firmy mają trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Podwyżki wymusiła również najwyższa od 20 lat inflacja.


Wysokimi zarobkami mogą poszczycić się nie tylko wykwalifikowani specjaliści, managerowie czy pracownicy IT, ale również osoby pracujące w takich branżach jak: budownictwo, spedycja, księgowość oraz przedstawiciele handlowi. Z kolei, na przeciwległym biegunie płacowym są pracownicy ze stricte sezonowych branż jak gastronomia czy hotelarstwo.


Każdego roku stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach jest sukcesywnie niższa. Jednak wraz ze spadkiem bezrobocia rosną problemy pracodawców. Mają oni trudności z pozyskaniem nie tylko specjalistów, ale i pracowników produkcyjnych oraz osób do prac technicznych i prostych. A to nie wszystko. Obecnie firmy muszą zmierzyć się także z postcovidową rzeczywistością.

Covid wymusił zmiany w stylu pracy

Kryzys związany z pandemią oraz izolacja społeczna przełożyły się na nastroje naszych pracowników. Aż 55 proc. Polaków dotknęło wypalenie zawodowe, przy czym średnia światowa to 33 proc (raport Adecco Group Institute). Sygnalizują oni wyczerpanie umysłowe, emocjonalne i fizyczne, które jest wynikiem permanentnego stresu, przytłaczających wymagań oraz niezadowolenia z pracy. Nie oznacza to jednak gwałtownych zwolnień, a przemodelowanie oczekiwań pracowników.

Obecnie na piedestale stawiają oni równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, która uległa zatarciu w wyniku pracy zdalnej. Dla 85 proc. kandydatów work-life balance odgrywa kluczową rolę. Możliwość pracy zdalnej, chociażby w wybrane dni stała się jednym z kluczowych benefitów. Jest to ważne dla 49% kandydatów. A co za tym idzie, atutem stały się elastyczne godziny pracy. Coraz większa liczba pracodawców oraz pracowników zauważyła, że efektywność pracy powinny definiować rezultaty, a nie czas poświęcony na realizację zadań. (The Adecco Group: Raport Reset normalności: Definiowanie nowej ery pracy).

Pandemia pokazała również jak ważną rolę odgrywają relacje na linii pracownik – pracodawca. Uwypukliła znaczenie zaufania, wzajemnego szacunku oraz troski o pracowników i wyrozumiałości do pracodawców. Lojalność pracowników płynie z dwóch źródeł. Z jednej strony jest wynikiem umiejętnego zarządzania zespołem w czasie kryzysu, a z drugiej z potrzeby stabilizacji i bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że pracownicy nie rozglądają się za innymi ofertami. W artykule „Twój pracownik szuka nowej pracy” informowałyśmy, że 36% Polaków aktywnie poszukuje nowej pracy, a 83% jest otwartych na otrzymanie nowej propozycji zatrudnienia.

Pracodawco, co robić?

Istotne jest dostosowanie się do nowych realiów na rynku pracy. Wykazanie odrobiny szacunku dla oczekiwań pracowników może być kluczowe przy zatrzymaniu wartościowych jednostek oraz pozyskaniu nowych. Tym bardziej, że 30% zatrudnionych deklaruje chęć rozwoju w strukturach firmy. Chcąc wziąć udział w wyścigu po talenty, a co więcej być na jego czele musisz zadbać o swoje EVP – a jak je znaleźć? Dowiesz się tutaj.

Źródła (dostęp 15.06.2022):

  1. https://olsztyn.stat.gov.pl
  2. https://wydarzenia.interia.pl/artykul-sponsorowany/news-praca-w-warminsko-mazurskim-jak-wygladal-rynek-pracy-w-2021,nId,5789173
  3. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/przecietne-zatrudnienie-i-wynagrodzenie-w-sektorze-przedsiebiorstw-w-kwietniu-2022-roku,3,125.html
  4. http://growthmakers.pl/TAG/wp-content/uploads/2021/07/Reset_normalnos_ci_The_Adecco_Group_2020.pdf
  5. https://www.money.pl/gospodarka/pandemia-nas-zdemolowala-polska-kraje-z-najwyzszym-wypaleniem-zawodowym-6714604586265312a.html